Kenmerken van Mispel

Plant Categorie:
Nederlandse naam:
Mispel
Latijnse naam:
Mespilus germanica
Groenblijvend?
Hoogte volwassen:
3 à 5 m, 5 à 10 m
Plantafstand uit elkaar:
5 tot 4 meter
Winterhard:
Goed winterharde plant
Bloemkleur:
Bladkleur:
Herfstkleur:
Bruin, Geel
Standplaats:
,
Droogtebestendig?
Gemiddeld
Plantseizoen:
Lente, Herfst, Winter
Beste prijs:

Mispel online kopen

vanaf € 29,20 (inclusief 15% bonus korting).
Beoordeling door onze klanten:
Wist u dat ATuin op TrustedShops door meer dan 1.800 klanten wordt beoordeeld met een score van 4,8 op 5

Mispel - Mespilus germanica

Met zijn grote witte bloemen, brede groeiwijze en bijzondere herfstvruchten verdient deze oude fruitsoort een plaats in de fruittuin. De mispel is een bladverliezende struik of kleine boom met stevige, soms wat grillige takken en langwerpige, donkergroene bladeren. Mespilus germanica bloeit in mei en juni met opvallende witte bloemen die aantrekkelijk zijn voor bijen. Daarna ontstaan ronde, bruinachtige vruchten met een herkenbare, open kelk aan het uiteinde. De mispels worden doorgaans in oktober en november geoogst, maar zijn dan meestal nog hard en wrang. Pas na een periode van narijping wordt het vruchtvlees zacht en krijgt het een aangenaam zoete, kruidige smaak. De mispel is zelfbestuivend, zodat één struik voldoende is voor vruchtzetting. Als struik bereikt hij gewoonlijk ongeveer 3 tot 5 m hoogte, afhankelijk van de standplaats. Mespilus germanica groeit rustig, is goed winterhard en houdt van zon en een goed doorlatende bodem. Ook zijn geelbruine herfstkleur maakt hem aantrekkelijk buiten het oogstseizoen.

Atuin geeft 1 jaar groeigarantie op bomen indien aangeplant met boompaal, zie "slim combineren" hieronder.
Mespilus germanica is schaars. Levertijden kunnen langer zijn dan normaal.
Belangrijkste kenmerken:

Voorjaarsbloeier, zomerbloeier, zelfbestuivend, goed winterhard.

Levertermijn: 5 à 8 werkdagen (95% met eigen vervoer)
Belangrijkste kenmerken:

Voorjaarsbloeier, zomerbloeier, zelfbestuivend, goed winterhard.

Hoogte
Hoogte & Kweekwijze
Prijs
Uw prijs
Aantal
60/80

60/80

struik

Vers gepot

€ 34,35

 

1,80 m. - Stam 120

1,80 m. - Stam 120

halfstam

Vers gepot

€ 49,30

 

2,50 m. - Stam 180

2,50 m. - Stam 180

boom

Vers gepot

€ 75,55

 

Aan lijst toevoegen

Mispel


Samengevat

  • Bloei in mei-juni
  • Bruine eetbare vruchten
  • Vruchten worden zoet na narijping
  • Geschikt voor gelei en confituur
  • Zelfbestuivend

Plantafstand

Plant de mispel als vrijstaande struik met ongeveer 1 stuks per 16 à 25 m². Houd 4 à 5 m afstand tot andere grote struiken of bomen, zodat de brede kroon voldoende licht krijgt. Voor een boomvorm kan nog wat extra ruimte nodig zijn.

Standplaats

Mespilus germanica groeit het best in de zon, maar verdraagt lichte halfschaduw. Kies voedzame, goed doorlatende zand-, leem- of verbeterde kleigrond. Zowel lichtzure, neutrale als enigszins kalkhoudende grond is geschikt. Vermijd langdurig natte bodem.

Hoeveel water?

De waterbehoefte is gemiddeld. Geef de mispel vooral tijdens de eerste jaren na aanplant voldoende water. Een goed ingewortelde struik verdraagt korte droge periodes, maar vraagt bij langdurige droogte extra water. Geef bij voorkeur 's morgens en laat het water rustig in de grond trekken.

Meer info

Samengevat

  • Bloei in mei-juni
  • Bruine eetbare vruchten
  • Vruchten worden zoet na narijping
  • Geschikt voor gelei en confituur
  • Zelfbestuivend

Plantafstand

Plant de mispel als vrijstaande struik met ongeveer 1 stuks per 16 à 25 m². Houd 4 à 5 m afstand tot andere grote struiken of bomen, zodat de brede kroon voldoende licht krijgt. Voor een boomvorm kan nog wat extra ruimte nodig zijn.

Standplaats

Mespilus germanica groeit het best in de zon, maar verdraagt lichte halfschaduw. Kies voedzame, goed doorlatende zand-, leem- of verbeterde kleigrond. Zowel lichtzure, neutrale als enigszins kalkhoudende grond is geschikt. Vermijd langdurig natte bodem.

Hoeveel water?

De waterbehoefte is gemiddeld. Geef de mispel vooral tijdens de eerste jaren na aanplant voldoende water. Een goed ingewortelde struik verdraagt korte droge periodes, maar vraagt bij langdurige droogte extra water. Geef bij voorkeur 's morgens en laat het water rustig in de grond trekken.

Meer info

Slim combineren met Mispel
  • Organische Meststof - Siertuinmest  9-3-6+3% MGO

    Organische MeststofSiertuinmest 9-3-6+3% MGO

    Aan lijst toevoegen

    Organische Meststof

  • Steunpaal Pakket Hoogstam - Boompalen hoogstam

    Steunpaal Pakket voor bomenBoompaal pakket

    Aan lijst toevoegen

    Steunpaal Pakket voor bomen

Uw verlanglijst

Beheer uw lijsten

Meer informatie over Mespilus germanica (Mispel)

De mispel behoort tot de oude fruitsoorten uit de Europese tuintraditie. Hij groeit van nature als een grote, breed vertakte struik, maar kan ook als kleine boom worden opgekweekt. De takken staan aanvankelijk eerder opgaand en vormen later een brede, afgeronde kroon. Mespilus germanica groeit relatief langzaam en heeft daardoor weinig vormsnoei nodig. Het langwerpige blad is in de zomer donkergroen en verkleurt in de herfst naar geel- en bruintinten. Na de bladval blijven de grillige takken en soms nog enkele vruchten zichtbaar. Door zijn losse groeiwijze past deze plant goed in een landelijke of natuurlijke fruittuin.

In de lente verschijnen grote, witte bloemen tussen het jonge blad. Ze trekken bijen en andere bestuivende insecten aan. Na de bloei ontwikkelen zich stevige, ronde vruchten met een bruinige schil en een opvallende, blijvende kelk. Bijzonder is vooral de manier waarop de oogst gegeten wordt. Vers geplukte vruchten zijn meestal nog hard en bevatten veel wrange stoffen. Tijdens het narijpen wordt het vruchtvlees bruin, zacht en zoeter. Het krijgt dan een smaak die doet denken aan gestoofd fruit en appelmoes. Mespilus germanica is zelfbestuivend, zodat een tweede plant niet nodig is om vruchten te krijgen.

De mispel is goed winterhard en verdraagt temperaturen tot ongeveer -20 °C. Door zijn vrij late bloei ontsnappen de bloemen vaak aan de vroegste voorjaarsvorst, al blijft vorstschade mogelijk. Eenmaal goed ingeworteld kan de struik korte droge periodes verdragen. De plant vraagt weinig snoei. Mespilus germanica heeft vooral voldoende ruimte nodig om zijn natuurlijke, brede vorm te ontwikkelen. Verder op deze pagina worden enkele goede combinaties met andere fruitplanten voorgesteld.

Onderhoud – Snoeien

De mispel vraagt weinig snoei en draagt het mooist wanneer de natuurlijke kroon behouden blijft. Verwijder in de late winter dode, beschadigde en kruisende takken. Dun alleen uit waar de vertakking te dicht wordt en vermijd een sterke jaarlijkse terugsnoei. Zo blijven bloemknoppen en vruchthout behouden. Knip eventuele scheuten onder de entplaats weg wanneer de plant geënt is. Werk met scherp snoeigereedschap en laat geen lange takstompen staan.

Verzorging

Deze fruitstruik is doorgaans een sterke plant, maar kan soms last krijgen van bladluizen, rupsen, meeldauw of vruchtrot. Controleer het blad en de vruchten geregeld en verwijder aangetaste delen waar nodig. Ruim afgevallen, beschimmelde vruchten op. Een beperkte gift organische meststof in het voorjaar is meestal voldoende; overbemesting bevordert vooral bladgroei. Een goed gevestigde struik heeft normaal geen winterbescherming nodig.

Tips voor aanplanten

Graaf een ruim plantgat en maak de aarde ook in de diepte los, zodat nieuwe wortels zich gemakkelijk kunnen ontwikkelen. Meng compost of bodemverbeteraar door de uitgegraven grond. Plaats de bovenkant van de kluit gelijk met het grondniveau en vul aan met verbeterde aarde. Druk de grond voorzichtig aan. Geef water bij droog weer en werk af met een laagje mulch of boomschors. Houd rond de stamvoet een kleine ruimte vrij en steun een jonge boomvorm zo nodig met een boompaal.

Veel gestelde vragen

Wanneer kan je de vruchten van de mispel oogsten?
De oogst valt meestal in oktober en november, wanneer de vruchten volgroeid en bruin gekleurd zijn. Een lichte nachtvorst kan het narijpen bevorderen, maar is niet absoluut noodzakelijk. Mespilus germanica wordt vaak geoogst wanneer de vruchten nog stevig aanvoelen. Laat ze daarna op een koele plaats verder rijpen totdat het vruchtvlees zacht en aangenaam zoet is.

Waarom moeten de vruchten van Mespilus germanica narijpen?
Direct na het plukken zijn de vruchten van de mispel doorgaans hard, zuur en wrang. Tijdens het narijpen veranderen de structuur en samenstelling van het vruchtvlees: het wordt zachter, minder wrang en zoeter. Dat proces wordt ook wel beurs worden genoemd. De bruine kleur van het zachte vruchtvlees is normaal en betekent niet dat de vrucht bedorven is.

Hoe kan je de mispel na de oogst laten rijpen?
Leg de geoogste vruchten in één laag op een schaal of houten bak, zonder dat ze elkaar raken. Bewaar ze koel, vorstvrij en goed geventileerd. Na ongeveer 2 tot 3 weken worden ze meestal donkerder en zacht, al verschilt de duur per oogst. Controleer regelmatig en verwijder beschimmelde vruchten. Gebruik de rijpe vruchten zodra ze zacht zijn.

Wordt de mispel een struik of een boom?
Dat hangt af van de kweekvorm. Mespilus germanica kan als breed vertakte struik uitgroeien tot ongeveer 3 à 5 m hoog. Als boom op stam vormt hij eveneens een brede kroon en kan hij op termijn groter worden. Vraag bij aankoop naar de aangeboden kweekvorm en houd rekening met de uiteindelijke kroonbreedte, niet alleen met de hoogte.

Hoe smaakt het vruchtvlees van Mespilus germanica?
Na voldoende narijping heeft de mispel een zachte, zoete en licht kruidige smaak. Veel mensen vergelijken het vruchtvlees met gestoofde appel of appelmoes, soms met een vleugje peer. De smaak is heel anders dan die van een vers geplukte appel of pruim. Het zachte vruchtvlees kan rechtstreeks worden gegeten of verwerkt tot gelei en compote.

Goede combinaties met Mespilus germanica

Deze fruitplanten groeien op voedzame, goed doorlatende grond en zorgen voor verschillende oogstmomenten. Geef grotere struiken voldoende ruimte.